2 Temmuz 2014 Çarşamba

28 comments

Otur oturduğun yerde!

Aslında amacımız ev aramaktı.Bu yüzden gittik mecidiyeköye dün Şengülle. 2000 tlden başlarmış kiralıklar. Ne lan o saray mı deme.İstenilen ev özellikleri 2+1,orta kat,güneş gören bir daire.
Bizim imkanlarımız belli,en fazla 800 yani taşı patlatsak 900 verebiliriz kira için.Ben çalışmıyorum,bebeğim var sonuçta.Kocamın maaşı 3000. Çok özel yazdım biliyorum ama bir fikrin olsun istedim bütçem hakkında.

Fiyatları duyduğumda taşşak mı geçiyorlar diye gülümseyerek emlakcı emlakcı gezmeye başladık.Oradan girip oraya çıkıyoruz.Orada yüzümüz eşiyip burada acıtıyoruz ama hiç ümidimizi kaybetmeyip devam ettik.
 -Pardon da neden böyle pahalı kiralıklar
Yayvan yüzlü emlakcı : Abla dönüşüm projesi var ya.Millet evini verip verip kiraya çıkmak zorunda kaldı. Ev sahipleri de bundan istifade edip kiraları fırlattı. İnan olsun,10 yıllık kiracısını çıkarıp evini yeniden kiraya veren ev sahibi gördüm bu ay.
-Eee dönüşüm projesi bitince ne olacak abim
-Abla 2-3 yıl ev sahipleri bundan nemalanır.Sonra ev fiyatları düşmeye başlar zaten.
Dudakları büzüp buralardan ev tutamayacağımı anladık.Kuyruğu kıstırıp ifil ifil döndük Bp ye

Saate baktım 19.00 .Kocam oruç ve yemek yapmam gerek.Şengül kıyamadı ,geldi benimle yardım etmeye. Neyse yemek yapıp sohbet ettik,bizde kaldı arkadaş beyin fırtınası yaparız hesabı.

Gece boyunca ne yaparız diye beyin patlatıp şuna karar verdik .Bayrampaşa'
nın biraz daha iyi bir mahallesine çıkalım. Çocuk azıcık büyüyüp bende işe girdikten sonra Mecidiyeköye çıkarız hem o zamana kadar dönüşüm projesi filanda biter.

Sabahın köründe düştük yollara.Bayrampaşa da düzgün mahalle arıyoruz. Bizi deli sikmiş.Cebindeki son parayla hazine bulma makinası alan amcanın foseptik kuyularında ötme ruh halinden başka bir şey değil durumumuz.

Şengül: -Bence buranın iklimi ,bitki örtüsü filandan değil halkı ile ayırmışlar ilçeye Plaza,siktir et kuzum .Başlayalım emlakcılara girmeye
Ben:Bence de girelim Şengül.Gelen geçen gözünü dikip dikip bakıyor zaten,sıcaktan bunalıp birine paparalanmadan fikrimizi edinelim de  atalım kendimizi eve.

Gözümüzün önüne gelen ilk emlakcıya dalış yaptık.Adam oooo diye karşıladı biz.Kaşlarımı çatıp bir Şengüle bir adama bakıyorum.Tanışlar mı bunlar diye.
Ayağa kalkan adamın kalkan organının  sadece ayakları olmadığını gördüm o dakika.Görülmeyecek gibi değil ki beyaz keten pantolon giymiş.
Şengüle dönüp ''sen tanıyor musun amcayı''dedim. Şengül yooo dediğinde adama dönüp ''amca fazla samimi davrandınız.İyi günler''dedim.Adam ne olduğunu anlamadan çıktık dükkandan.Sokaktaki köşeyi döner dönmez ağlayana kadar güldük. Ne oldu bilmiyorum ben ağlamaya başladım.Sanırım sinirlerim boşaldı bu illet yerde.

Şengül sarılıp ''hallederiz merak etme''dedi ama sarılmaz olaydı.Bizim ufaklık uyandı o sırada.Ağlıyor,çıldırıyor hemde nasıl...Meme çocuğu sonuçta ,o meme ağzına girmeden susmak yok. Allahım tepemizde sıcak bir yandan ,bebeğimin cızırtılı sesi bir yandan,evden kilometrelerce uzaklığımız bir yandan,çaresizlik hissi bir yandan. Ne yapsam diye öylece sağa sola bakınırken Şengül çantasından bir şal çıkardı ve üstüme attı.Sokak ortasında çocuk emziren afrika kılıklı türk kadın benim.
Merhaba.

Yoldan geçenler arkalarına baka baka beni izlediler.Umurumda değil,ne yapayım.Kariyer planı olarak çocuk yapar yol üstünde emziririm demedim sonuçta,şartlar itti beni bu duruma.
Ne bakıyorsunuz?
Doyan bebim uykuya daldı hemen.Acil acil emlakcılara girmeye başladık,bir kere daha bebeğin ağlamasından korkup.

-Kiralık ev var mı
-Yok abla
-Teşekkürler

-Kiralık ev var mı
-Var,ne kadarlık
-Maksimum 900e kadar
-aa yok abla o fiyata.
-A dur bir tane var ama yarı bodrum 850 ye
-Taşşşşşşekkür ederim abi ,almiyım ben

ortalama 25-30 emlakcı gezildikten sonra

-Abi kiralık ev
-Kızım çok yorgun görünüyorsunuz ,niyetli misiniz
-Yok abi
-Gelin bir soluklanın,ne kadarlık arıyorsunuz
-En fazla 900
-Aaa kızım o fiyata buralarda ev bulamazsınız ki
-abi bura Bp ,Nişantaşı mı Kadıköy mü ya .Neyin kafası bu ya
-Haklısın kızım,coştu piyasa
-Sebep ne,burası damı geri dönüşüm projesi şeysi yüzünden
-Yok geri dönmeyecek şekilde evladım.Gelen suriyeliler,ıraklılar tüm ucuz evleri tuttu. Paraları yetmeyenlerse 3-4 aile tutup üst üste yaşıyor
Bismillah (Şengülün inanç patlama sesi)


Boyunlarımızı büküp yavaş adımlarla eve giderken şengül kolundaki kırmızı bilekliği çıkarıp koluma taktı
-Bu ne için
-Mercan tatlım o,sinirini stresini alır
-Ne şimdi ,taşşak mı geçiyorsun Şengül
-Yok hayatım,elimden geleni yapıyorum arkadaşıma işte.